Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
"...przez wiedzę do zdrowych stóp"

Definicja i przyczyny powstaniaStopa końsko-szpotawa jest to najczęstsza wrodzona wada stóp i zniekształcenie dotyczy zarówno stawów skokowych, jaki i stawów śródstopno-stępowych. Stopa jest zgięta podeszwowo, wydrążona, odwrócona i jednocześnie przywiedzona. Wewnętrzny brzeg stopy jest uniesiony i skrócony, co powoduje znaczne zwiększenie naturalnego wysklepienia stopy. Zewnętrzny brzeg stopy staje się wypukły i na tę cześć pada cały ciężar ciała. Jeżeli zniekształcenie jest obustronne, chory chodzi na zewnętrznych krawędziach stóp. Skóra okolicy obciążanej staje się zgrubiała i dochodzi do powstania modzeli oraz tworzenia się nieprawidłowych torebek maziowych. Pięta, która nie dźwiga ciężaru ciała, pozostaje mała i nie rozwija się w wmiare wzrostu dziecka. Znajdująca się nad nią skóra pozostaje cienka, gdyż nigdy nie podlega działaniu ucisku. Z czasem pojawiają się zmiany zniekształcające kości stopy, pojawia się ból i chód staje się coraz bardziej męczący i niewydolny.1) Stopy końsko-szpotawe można podzielić ze względu na nasilenie zniekształceniana na postać habitualną, która dość łatwo daje się skorygować, postać idiopatyczna oraz najcięższą teratogenną.

Wada końsko szpotawa występuje w postaci wrodzonej i nabytej, chociaż zdecydowana większość przypadków dotyczy postaci wrodzonej. Przyczyny powstawania wrodzonych stóp końsko-szpotawych nie są do końca znane. Jedna z najpopularniejszych teorii to teoria mechaniczna, wedle której nieprawidłowe ułożenie kończyn w łonie matki lub też owinięcie pępowiny w obrebie goleni i stopy może spowodować ustawienie końsko-szpotawe. Inna teoria zakłada, że wada ta powstaje na skutek zmian mielodysplastycznych w dolnym odcinku rdzenia, powodując zaburzenia równowagi mięśniowej. Dochodzi wtedy do osłabienia mięśni strzałkowych i do przewagi mięśni piszczelowych.2) Postać nabyta wady powstaje na skutek niedowładów, zapaleń, ciężkich oparzeń i innych urazów.


Anatomiczno-patologiczne zmiany w SKS1) Dr.Artur Dziak: Chce mieć zdrowe nogi. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.
2) Wojciech Twardosz (red):Wielka Encyklopedia Zdrowia Tom VIII, Wągrowiec.